Mirosława Soczyńska: Przemilczane wyniki badań PISA: Polscy uczniowie mniej szczęśliwi od rówieśników w innych krajach.

    Triumfalne przywoływanie wyników polskich gimnazjalistów w badaniach PISA 2012, przeprowadzonych wśród osób w wieku 15-16 lat z 65 krajów i gospodarek (Programme for International Student Assesment) stanowi nie tyle tarczę obronną, co listek figowy reform oświatowych wdrażanych od 1998r, jako że w odczuciu społecznym i w świetle badań polskich nie przyniosły one oczekiwanych efektów edukacyjnych i wychowawczych.

   Entuzjastyczna interpretacja wyników opublikowanych w raporcie PISA, spotkała się rzeczową krytyką i chłodną rezerwą środowisk znających realia polskiej oświaty i wyniki innych badań kompetencji uczniów (np.Filip Konopczyński: PISA 2012: Studzenie entuzjazmu). Najmocniej przemawia argument, że polscy gimnazjaliści wypadli słabo w zadaniach związanych z programem nauki w szkole, natomiast okazali się dobrze wytrenowani w rozwiązywaniu testów niewymagających wiedzy przedmiotowej - doskonale poradzili sobie z rozwiązaniem problemów wymagających wiedzy spoza programu nauczania.

   Do publikowanej już krytyki należy dodać uwagę o usytuowaniu w rankingu PISA wyników uczniów z państw Unii Europejskiej (por. Snapshot of student performance in mathematics, reading and science; Pdf: English na http://www.oecd.org/pisa/keyfindings/pisa-2012-results.htm). Na tle azjatyckich tygrysów dominujących również w sferze edukacji (czołówka światowa) nie wypadają oni imponująco. Wśród 16 krajów/gospodarek, których uczniowie uzyskali wyniki powyżej poziomu określonego przez OECD w zakresie wszystkich badanych kompetencji (matematyka, czytanie ze zrozumieniem, wiedza przyrodnicza) znajduje się tylko 6 państw unijnych w tym:

 • Matematyka: Holandia (poz. 10/523 pkt.), Estonia (11/521), Finlandia (12/519), Polska (14/518), Belgia (15/515), Niemcy (16/514). Max. wynik: Szanghaj/ Chiny (poz. 1/613 pkt.)
 • Czytanie ze zrozumieniem: Finlandia (poz.6/524 pkt.), Polska (7/518), Estonia (8/516), Holandia (9/511), Belgia (10/509), Niemcy (11/508). Max. wynik: Szanghaj/ Chiny (poz. 1/570 pkt.)
 • Nauki przyrodnicze: Finlandia (poz. 5/545 pkt.), Estonia (6/541), Polska (8/526), Niemcy (11/524), Holandia (13/522), Belgia (16/505). Max. wynik: Szanghaj/ Chiny (poz. 1/580 pkt.).

   Wyniki uczniów z pozostałych 20 krajów UE w zakresie co najmniej jednej z badanych kompetencji uplasowały się poniżej poziomu określonego przez OECD. W kolejności (wg. wyników z matematyki) są to: Austria, Irlandia, Słowenia, Dania, Czechy, Francja, Wielka Brytania (UK), Łotwa, Portugalia, Włochy, Hiszpania, Słowacja, Litwa, Szwecja, Węgry, Chorwacja, Grecja, Rumunia, Cypr, Bułgaria.

   Wskaźniki wyższe niż poprzednio wyniki uzyskali badani uczniowie (uszeregowanie wg ilości punktów wzrostu) z Rumunii, Bułgarii, Portugalii, Grecji.

     Polacy, szczególnie uczniowie gimnazjów i ich nauczyciele, powinni poczuć się usatysfakcjonowani. Niestety odnotowane w raporcie PISA wyniki badania kompetencji to tylko część prawdy o polskiej edukacji.

   W mediach niechętnie (lub wcale) prezentowane jest ustalone przez PISA zestawienie procentowej ilości uczniów, którzy stwierdzili, że są szczęśliwi w szkole. Pokazują ono inne, mniej chlubne oblicze polskiej szkoły– miejsca, gdzie uczniowie nie czują się dobrze. Na 65 sklasyfikowanych krajów/gospodarek Polska znajduje się za Rosją (58 miejsce) na niechlubnym 59 (tj. siódmym od końca) miejscu, znacznie poniżej poziomu określonego przez OECD. Lepiej (choć też poniżej poziomu OECD) czują się w swoich szkołach uczniowie Luxemburga, Australii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Słowenii, Litwy, Rumunii, Argentyny, Włoch, Kataru, Grecji i Rosji.

   Polscy uczniowie tylko w ok. 64% ocenili pozytywnie:

 • relacje z nauczycielami (SE/Q36- pytania o relacje bezpośrednie; zainteresowanie dobrym samopoczuciem uczniów; wysłuchiwanie tego, co rzeczywiście mają do powiedzenia; uzyskiwanie pomocy, gdy zachodzi taka potrzeba; poważne traktowanie),
 • relacje z innymi uczniami (SE/Q 37 - pytania o poczucie odrzucenia; łatwości znajdowania przyjaciół w szkole; poczucie przynależności do społeczności szkolnej; doświadczanie sympatii; poczucie osamotnienia; doznawanie szczęścia w szkole i zadowolenia ze szkoły; wrażenie, że szkoła to miejsce idealne),
 • znaczenia kompetencji wyniesionych ze szkoły w dorosłym życiu (SE/Q 38 - pytania o ich przydatność po opuszczeniu szkoły; czas stracony w szkole; umiejętność podejmowania decyzji; użyteczność w pracy zawodowej),
 • korzyści wyniesione z wysiłku szkolnego (SE/Q 39 – uzyskanie dobrej pracy; dostanie się do dobrej szkoły wyższego stopnia; radość z uzyskania dobrych stopni szkolnych; docenienie znaczenia wysiłku szkolnego).

   Oznacza to, że dla ponad 36% uczniów w wieku 15-16 lat polska szkoła nie jest miejscem, gdzie mogą czuć się szczęśliwi. Nie pociesza fakt, że podobne wyniki odnotowano w odniesieniu do uczniów z krajów o niewysokim statusie socjalnym i skażonych komunizmem – jeszcze mniej szczęśliwi czują się w swoich szkołach uczniowie z: Łotwy (60), Finlandii (61), Estonii (62), Słowacji (63), Czech (64). Na ostatnim miejscu znalazła się Korea (65).

Poczucie szczęścia to stan intymny, zbyt osobisty by można było je wytrenować w toku ustawicznego testowania, które zdominowało polski system edukacyjny. Młodzi ludzie nie chcą spętania swobody wewnętrznej i narzucania im schematów „poprawnych” odpowiedzi w sferze osobistych emocji i prywatnych preferencji – nie są gotowi podporządkować się sloganom propagandy sukcesu.

   Może dzięki ich umiłowaniu wolności orwellowska wizja świata się nie ziści. Dziś są nadzieją, oby nie stali się ofiarami systemów stworzonych przez decydentów współczesnego świata.

 • Deklaracja członkowska

  Zapraszamy do współtworzenia naszego Stowarzyszenia. Osoby chętne do współpracy prosimy o wypełnienie deklaracji i wysłanie na podany adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  Deklarację można pobrać  TUTAJ